dnes je 2.1.2025

Input:

Provozovna versus automat v režimu živnostenského zákona

27.3.2024, Zdroj: Portál živnostenského podnikání (https://www.rzp.cz/portal/cs/)Doba čtení: 3 minuty

Jsou samoobslužné mycí linky provozovnou nebo automatem? A jaký je vlastně rozdíl mezi provozovnou a automatem?

Živnostenský zákon v § 17 odst. 1 vymezuje provozovnu jako prostor, v němž je živnost provozována, neurčuje však blíže, o jaký prostor se jedná nebo se může jednat, pouze konstatuje, že provozovnou je i automat a obdobné zařízení sloužící k prodeji zboží nebo poskytování služeb. Provozuje-li však živnostník provozovnu, údaj o ní se eviduje povinně ze zákona také v živnostenském rejstříku, viz § 60 odst. 2 písm. d) živnostenského zákona, na rozdíl od automatů či mobilních provozoven. Mobilní provozovnou se rozumí provozovna, která je přemístitelná a není umístěna na jednom místě po dobu delší než tři měsíce

Pojem „automat“ není živnostenským ani jiným zákonem definován a stejně tak nejsou t.č. žádným jiným zákonem definovány ani jeho technické parametry. Jedná se proto o tzv. neurčitý právní pojem, pod kterým si obvykle představíme prodejní automat, který je (zpravidla) chápán jako technické zařízení, stroj nebo přístroj, který je upraven tak, aby na nějaký spouštěcí impulz samostatně a spolehlivě vykonával předem určenou činnost, a to bez přímého lidského zákroku. Toto pojetí evidentně vychází i z původu slova „automat“, které je odvozeno od řeckého slova automatos a znamená „samohybný“ či „samočinný“.

Podstatou automatu neboli automatického zařízení by tedy podle názoru Živnostenského úřadu ČR, resp. Ministerstva průmyslu a obchodu (dále jen „MPO“) měla být vlastně samostatná robotická činnost, která na základě zadání spotřebitele (zákazníka) vykoná či poskytne komplexní službu. Tedy spotřebitel, resp. zákazník se po zadání příkazu ke konkrétnímu úkonu na úkonu samotném již dále aktivně nepodílí, resp.

Nahrávám...
Nahrávám...