dnes je 22.12.2024

Input:

Změny v použití zvláštního režimu pro cestovní službu - od 1. 1. 2022

11.11.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

4.100.70
Změny v použití zvláštního režimu pro cestovní službu – od 1. 1. 2022

Ing. Martin Sádovský

  • § 89 odst. 3 až 20 ZDPH – Zvláštní režim pro cestovní službu

Od 1. ledna 2022 dochází k významným změnám v uplatňování zvláštního režimu pro cestovní službu. Tento zvláštní režim je určen poskytovatelům cestovních služeb, kteří nakupují cestovní služby, např. dopravu, ubytování či jiné typy služeb od jiných osob povinných k dani. Tito poskytovatelé v rámci zvláštního režimu nezdaňují při prodeji cestovní služby celou hodnotu této služby, ale pouze přirážku. Přirážka se vypočítá jako rozdíl mezi celkovou peněžní částkou, kterou jako úplatu obdržel nebo má obdržet plátce od zákazníka nebo třetí osoby za poskytnutou cenu (cena zájezdu) a součtem částek, které plátce uhradil nebo má uhradit za jednotlivé služby cestovního ruchu a zboží nakoupené od jiných osob povinných k dani, které jsou přímo zahrnuté do cestovní služby (obvykle nakoupené služby a zboží za účelem poskytnutí cestovní služby).

Z důvodu vývoje judikatury Soudního dvora Evropské unie (dále jen "SDEU"), který ve vybraných rozsudcích (ve věci C- 380/16 Komise v. Spolková republika Německo a ve věci C-422/17 Skarpa Travel) upřesnil použití zvláštního režimu pro cestovní službu, dochází ke změnám v uplatňování zvláštního režimu pro cestovní službu podle § 89 ZDPH. Změny spočívají ve zrušení možnosti výpočtu daně z přirážky souhrnné za celé zdaňovací období, zavedení zdanění záloh přijatých za poskytnutou cestovní službu a zrušení osvobození u letecké přepravy na území Evropské unie, je-li přeprava poskytována na území Evropské unie a třetí země.

Změny ve zvláštním režimu pro cestovní službu dle § 89 ZDPH byly zavedeny zákonem č. 343/2020 ze dne 22. července 2020, kterým se mění některé zákony v souvislosti s implementací daňových předpisů Evropské unie a v oblasti zamezení dvojímu zdanění. Účinnost nových pravidel pro tento zvláštní režim však byla posunuta až od 1. ledna 2022.

Stanovení přirážky

Původní zákonná úprava do 31. prosince 2021 umožňovala výpočet přirážky souhrnně za zdaňovací období. To však již nadále nebude možné.

Nově je vždy nutné stanovit přirážku za každou jednotlivou cestovní službu zvlášť. To znamená, že je nezbytné vždy vypočítat rozdíl mezi celkovou cenou zájezdu a náklady za nakoupené služby a zboží pro tento zájezd a stanovit přirážku k jednotlivým zájezdům zvlášť. Následně z vypočtené přirážky se stanoví daň podle příslušné sazby daně. Při uplatnění zvláštního režimu pro cestovní službu se použije základní sazba daně ve výši 21 %.

Výpočet přirážky z přijaté zálohy – § 89 odst. 4

Zvláštní režim pro cestovní službu obsahuje určité výjimky, např. stanovení daně z přirážky, zákaz nároku na odpočet daně z přijatých plnění souvisejících s poskytnutím cestovní služby podléhající zvláštnímu režimu, místo plnění a další.

Zvláštní režim však neobsahuje žádnou speciální úprava pro to, aby i přijaté zálohy na zdanitelnou cestovní službu nepodléhaly DPH. Toto potvrdil rozsudek SDEU ve věci C-422/17 Skarpa, jenž rozhodl, že i u veškeré přijaté částky obdržené před poskytnutím cestovní služby podléhající zvláštnímu režimu jsou zdanitelné a vzniká z nich povinnost přiznat daň. Tudíž i na přijaté zálohy na plnění ve zvláštním režimu pro cestovní službu se vztahují obdobná pravidla jako u přijatých záloh u plnění, která podléhají běžnému režimu.

U přijatých záloh na poskytnutí cestovní služby podléhající zvláštnímu režimu bude od 1. ledna 2022 vznikat povinnost přiznat daň z této zálohy podle § 20a ZDPH. Povinnost přiznat daň z úplaty obdržené před uskutečněním cestovní služby vzniká pouze tehdy, je-li cestovní služba známa dostatečně určitě. To znamená, že musí být známa cestovní služba, sazba daně a místo plnění. Obvykle jsou všechny tyto tři podmínky u cestovní služby předem známy. K aplikaci § 20a ZDPH je možné rovněž využít Informaci1 vydanou Generální finančním ředitelstvím.

Vznikne-li povinnost přiznat daň z přijaté zálohy za cestovní službu podléhající zvláštnímu režimu, vzniká zároveň povinnost stanovit přirážku, resp. základ daně, k této přijaté záloze.

Přirážka (základ daně) z přijaté zálohy se stanoví jako součin částky přijaté zálohy a koeficientu pro výpočet přirážky.

Výpočet koeficientu pro stanovení přirážky z přijaté zálohy

Pro výpočet přirážky z přijaté zálohy je nezbytné stanovit

Nahrávám...
Nahrávám...